Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

10+1 tipp, a hatékony kapcsolatépítéshez

  •  Lifestyle
  • 2015-11-17 15:25:00
  • Gál Andrea
Igen, a cím láttán legyinthetsz, hogy már megint egy bla-bla cikk került a honlapunkra, és amiről szó van, azt mindenki tudja. De tedd a szívedre a kezed, hogy hányszor „bunkózol” le valakit, mert nem köszönt vissza neked, nem reagál az e-mailedre stb

 

És igen, ezek azok az apróságok határozzák meg, hogy a későbbiekbe kivel építünk ki üzleti kapcsolatot, kinek a társaságát fogjuk keresni… Tehát az üzleti kommunikációd sikerének érdekében javaslom, fogadd meg a lenti 10+1 pontot!

 

1. Légy Te az, aki kapcsolatot létesít és előre köszön!

A köszönés a kommunikációnk alapja, egy nélkülözhetetlen kezdőhang. A köszönést elmulasztani finoman szólva kulturálatlanság.

 

2. Simuljunk a partnerünk aktuális hangulatához!

H a partnerünk hangulata szomorú, próbáljuk vigasztalni, rákérdezni mi a probléma, még ha ez közhely is. Ha az üzleti partnerünk ideges a kintlévősége miatt, javaslom, ne most dobd fel azt témát, hogy előlegszámlát nyújtanál be!

 

Következtetés? Picit idomulj a tárgyalópartner hangulatához.

 

3. Nyitott testben és lélekben!

Ha beszédbe elegyedünk valakivel, fordítsunk felé kellő figyelmet és nyitottságot, miközben a testtartásunk is sugározza ezt, és persze törekedjünk a szemkontaktus megteremtésére! Ezáltal elnyerhetjük a bizalmát, és szorosabb emberi kapcsolat alakulhat ki közöttünk. Ne zárjuk magunkat kapuk mögé, beszéd közben ne tegyük keresztbe a kezeinket, kommunikáljunk nyitott karokkal!

 

És persze ne felejtsünk el rámosolyogni!

 

4. Tanuljuk meg felbecsülni, hogy a saját mondandónk mennyire fárasztó!

Képzeljük magunkat a partnerünk bőrébe! Megvan? Oké, most képzeljük azt, hogy amit mi mondunk, azt valójában ő mondja! Na, milyen? Érdemes volt végighallgatni? Lefárasztottuk magunkat, mi vagyunk a tökéletes energiavámpírok? Vagy esetleg lekötött a monológ, de lenne mit csiszolni a kommunikáción?

 

5. Fogadd el, hogy a partnered is ember és neki is lehet rossz napja!

Senki sem garantálja, hogy mindig tökéletesen kimért és önfegyelmezett beszélgető partnert sodor utunkba a szél. Előfordulhat, hogy a partnerünk kissé zaklatott, ideges, vagy túlontúl dúl benne az adrenalin valami miatt.

 

6. Te is nyugodj le, ha fenn van a pumpa!

Ha begőzölt aggyal kezdünk bele egy beszélgetésbe, abból túl sok jó nem sülhet ki, ezért mindig szánjunk figyelmet arra, hogy legyen időnk lenyugodni! Ennek remek módja a mély lélegzetvétel ismétlése, ezért nincs más teendőnk, mint az első szavainkat néhány mély lélegzetvétellel helyettesíteni!

 

7. Figyelj a partnered mögöttes mondandójára is!

Mindenki, aki szóba elegyedik velünk, két különböző módon küld felénk információkat:

 

  • a valós elhangzott mondatai által és
  • a mögöttes információtartalmakkal.

 

Ha csak azzal törődünk, hogy majd mit fogunk mondani, amikor végre szóhoz jutunk, akkor aligha vesszük a partner mögöttes információit, jó esetben épp csak a célzott és kimondott szavait dolgozzuk fel. Rosszabb esetben még azt sem.

 

8. Légy udvarias, használd a köszönöm és kérlek szavakat!

Ha kell, kérd szépen, ha kapsz valamit, köszönd meg, ha pedig valami otrombaságot mondtál vagy tettél, kérj bocsánatot! Ilyen egyszerű.

 

9. Ne felejts el a dicsérni!

A dicsérettel kifejezzük, hogy számunkra tisztelendő és méltányolandó az, amit a partnerünk tesz, vagy mond. Ezzel építhetjük a kapcsolatot kettőnk között, bizalmi hatást érhetünk el, és mosolygósabbá tehetjük a dialógust.

 

10. Hozd szóba a korábbi témákat!

Ha felelevenítjük a korábbi beszélgetéseink fonalát, azzal egyértelműen jelezzük, hogy nem üres szófecsérlés a kommunikációnk, hanem figyelmes társalgás. Ezzel mély benyomást tehetünk a partnerünkre.

 

+1 Keresd meg a közös pontokat kettőtök életében!

A kapcsolatépítés eredményes módja a közös pontok megtalálása. Ez lehet a kedvenc hobbink, az azonos érdeklődési körök, azonos célok vagy azonos rajongás valaki vagy valami iránt. Vagy egyszerűen egy közös régi barát, tanítónéni vagy egy gyerekkori szerelem. A közös dolgok közelebb hoznak bennünket egymáshoz, segítve az érzelmi intelligenciánk kiteljesedését.

 

Gál Andrea

Megosztás
6 természetes módszer a Stressz kezelésére, használd őket!
Egy nagyon bölcs tanárom egyszer azt mondta nekem: “Ha egy reggel arra ébredsz, hogy semmi miatt nem stresszelsz, az azért van, mert az éjjel meghaltál.” A mindennapi életünk tele van stressz-helyzetekkel, ami sokszor jár kisebb-nagyobb idegeskedéssel, és rengeteg minden miatt lehet stresszelni:...
   2015-11-22    Lifestyle
Gáz gazdagnak lenni
Az investor.hu-nak köszönhetően kicsit abba is belegondolhatunk, hogy a szupergazdagoknak is lehetnek problémáik, önértékelési gondjaik...
   2015-11-18    Lifestyle
Szavaid és szókincsed így formálja az életed!
A szavak ereje felbecsülhetetlen. Tetteinket, érzelmeinket, hangulatunkat és az egész életünket befolyásolják és alakítják. Néha simogatnak, néha bántanak, de mindig hatással vannak életünkre.
   2015-11-15    Lifestyle