6 fontos tudnivaló, ha vállalkozói szerződéskötés előtt állsz
1. Kötelezettség, jogosultság
Vállalkozási szerződés alapján a vállalkozó tevékenységgel elérhető eredmény megvalósítására, a megrendelő annak átvételére és a vállalkozói díj megfizetésére köteles. A vállalkozó részére díj csak akkor jár, ha a szerződésben vállalt eredmény megvalósult.
2. Szerződés formája
A vállalkozási szerződés létrejöhet szóban, de akár ráutaló magatartással is.
3. Felmondás, elállás:
A felmondás a másik félhez címzett olyan jognyilatkozat, amely a szerződést a jövőre nézve szünteti meg.
Elállásnál a szerződés visszamenő hatállyal szűnik meg, a már teljesített szolgáltatások visszajárnak. A megrendelő a szerződéstől a szerződés teljesítésének megkezdése előtt bármikor elállhat, ezt követően a teljesítésig a szerződést felmondhatja.
A megrendelő elállása vagy felmondása esetén köteles a vállalkozónak a díj arányos részét megfizetni és a szerződés megszüntetésével okozott kárt megtéríteni azzal, hogy a kártalanítás a vállalkozói díjat nem haladhatja meg.
4. Feltételek biztosítása
A tevékenysége végzéséhez szükséges feltételeket a vállalkozó úgy köteles megszervezni, hogy a tevékenység biztonságosan, szakszerűen, gazdaságosan és határidőre befejeződhessen. Amennyiben a feladat elvégzéséhez valamilyen anyag szükséges, azt a vállalkozó köteles beszerezni.
5. Utasítási jog
A vállalkozó az őt terhelő kötelezettségek megfelelő teljesítése érdekében gyakran vesz igénybe közreműködőt. A vállalkozó a megrendelő utasítása szerint köteles eljárni. Az utasítás nem terjedhet ki a tevékenység megszervezésére, és nem teheti a teljesítést terhesebbé. Azaz az utasítási jog nem korlátlan, általában az eredmény tulajdonságaira vonatkozik.
Ha a megrendelő célszerűtlen vagy szakszerűtlen utasítást ad, a vállalkozó köteles őt erre figyelmeztetni. Ha a megrendelő a figyelmeztetés ellenére utasítását fenntartja, a vállalkozó a szerződéstől elállhat, vagy a feladatot a megrendelő utasításai szerint, a megrendelő kockázatára elláthatja. A vállalkozó köteles megtagadni az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása jogszabály vagy hatósági határozat megsértéséhez vezetne, vagy veszélyeztetné mások személyét vagy vagyonát.
6. Megfelelő munkaterület
A tevékenységet a megrendelő által kijelölt munkaterületen kell végezni, a megrendelő köteles azt a tevékenység végzésére alkalmas állapotban a vállalkozó rendelkezésére bocsátani. Erről a feleknek a szerződésükben külön nem kell megállapodni, költségeit a megrendelő viseli. A feleknek érdemes szabályozni a szerződésükben, hogy pontosan mit tekintenek a „tevékenység végzésére alkalmas” állapotnak. Egy munkaterület átadását ugyanis gyakran költséges, alapos előkészítést igénylő előkészületnek kell megelőznie.
Gyakran elfelejtik a szerződők, hogy a munkaterület csak akkor alkalmas a munkavégzésre, ha a tevékenység megkezdésének jogi akadálya sincs. Legyen meg például az esetleges hatósági engedély, ne legyen vitatott a terület tulajdonjoga. A vállalkozó a tevékenység megkezdését mindaddig megtagadhatja, amíg a munkaterület a tevékenység végzésére nem alkalmas. Ha a megrendelő a munkaterületet a vállalkozó felszólítása ellenére nem biztosítja, a vállalkozó elállhat a szerződéstől, és kártérítést követelhet.
Gál Andrea
Egy szervezet felépítése annál jobb, minél egyszerűbb, hiszen legalább nem bolyonganak az információk egyik helyről a másikra feleslegesen. Most ebbe nyújtunk egy kis betekintést.
A Számviteli Törvény a vállalkozások részére kötelezővé tette a Számviteli szabályzatok elkészítését, amelyeknek meglétét és szabályosságát az Adóhatóság ellenőrzései során vizsgálja, és azok hiánya mulasztási bírságot von maga után.
Közeledik az év vége, így összeszedtük azokat a jogszabályokat, amelyekre ilyenkor érdemes odafigyelni, továbbá amelyekben változás lép életbe 2016-tól.