Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

A gazdasági társaságok működésének általános jellemzői

  •  Vállalkozz!
  • 2016-01-13 16:25:00
  • Gál Andrea
Egy szervezet felépítése annál jobb, minél egyszerűbb, hiszen legalább nem bolyonganak az információk egyik helyről a másikra feleslegesen. Most ebbe nyújtunk egy kis betekintést.

 

A gazdasági társaságok legfőbb szerve a tagok összessége. Hogy ez mit jelent?

 

 

hatáskörébe tartozik a társaság életében legfontosabb stratégiai döntések meghozatala.

 

És mi a feladata a legfőbb szervnek?

a megalakulást követően a vezető tisztségviselők, felügyelőbizottsági tagok és a könyvvizsgáló megbízása és a díjuk megállapítása.

 

A legfőbb szervet legalább évente egy alkalommal össze kell hívni az éves beszámoló elfogadásához. Ülését a vezető tisztségviselők hívják össze, vagy a szavazatok 5%-át birtokló tagok a cél meghatározásával, ill. a cégbíróság is összehívhatja a legfőbb szervet. Az ügyvezetést vezető tisztségviselők, vagy testület látja el.

 

De ki látja el az ügyvezetést?

 

  • Közkereseti társaság és betéti társaság esetén: az üzletvezető a vezető tisztségviselő, aki csak a gazdasági társaság tagja lehet.
  • Korlátolt felelősségű társaság esetén: egy vagy több ügyvezető lehet vezető tisztségviselő, itt a tagság nem feltétel.
  • Részvénytársaság esetén: testületként működő igazgatóság látja el az ügyvezetést.

 

A vezető tisztségviselők feladataikat személyesen kötelesek ellátni, képviseletnek helye nincs.

 

A vezető tisztségviselők feladata:

 

  • A társaság képviselete harmadik személyekkel szemben,
  • munkáltatói jogkör gyakorlása a társaság munkavállalói felett.

 

Megszűnik a vezető tisztségviselő feladata:

 

  • a vezető tisztségviselő halálával,
  • lemondásával,
  • visszahívásával (bármikor indokolás nélkül),
  • összeférhetetlenség kimondásával.

 

A vezető tisztségviselők tevékenységükkel a társaságnak okozott károkért teljes vagyonukkal felelnek, míg a harmadik félnek okozott kárért a társaság felel, majd ezt átháríthatja.

 

A vállalkozás üzletszerű ellenérték fejében vagyonszerzés céljából rendszeres, termelő, szolgáltató tevékenységet folytat.

 

További kérdés esetén, nyugodtan fordulj hozzánk!

 

Gál Andrea

Vállalkozz Itthon!

Megosztás
HR: Profi vezetővé válás
Egy munkahelyen nagyon fontos, hogy tiszták legyenek a viszonyok, mindenki tudja, ki tartozik neki elszámolással és ő maga kinek felel. Ennek megfelelően kell viselkedni, a kölcsönös tisztelet és a ranglétrán való helyek elfoglalásának elfogadása, tiszteletben tartása alapvető fontosságú...
   2016-01-14    Vállalkozz!
Mi az, amit a könyvelő csinál, mi az ő feladata és felelőssége?
Van üzleti ötletünk, sikeréhesek vagyunk, és akár túl vagyunk a cégalapításon akár még éppen előtte vagyunk, felvetődik a kérdés, hogy ki legyen a könyvelőm?
   2016-01-13    Vállalkozz!
6 fontos tudnivaló, ha vállalkozói szerződéskötés előtt állsz
A vállalkozási szerződésben a vállalkozó felelőssége nagyobb, mint a megbízottnak a megbízási szerződésben, viszont csak akkor jár neki a díjazás, ha elvégezte a szerződésben rögzített feladatot. Mire kell figyelni egy vállalkozói szerződésnél?
   2016-01-12    Vállalkozz!