Tipp a tárgyalásra: közvetlenség
Gondolhatnánk, hogy a beszélgetés alakítása a rátermettségünkön múlik, pedig megtehetjük azt is, hogy tudatosan készülünk az első percekre. Nem kell nagy ördöngösségre gondolni; a jég megtörésére tökéletesen alkalmasak lehetnek a jól felépített udvariassági kérdések úgy, hogy közben azért arra vigyázunk, hogy ne váljunk mesterkéltté.
Használjuk fel a rendelkezésünkre álló információkat. Ha az irodában gyerekek fotóit látjuk, érdeklődjük a korukról és dicsérjük meg őket, milyen helyesek. Ha a hobbija kellékeibe botlunk, legyen szó akár egy golfütőről, egy teniszlabdáról vagy akár egy preparált halfejről, érdeklődjünk iránta! Kérdezzük meg, milyen gyakran szokott játszani vagy hol fogta azt a nagy halat! Mindenki szívesen ejt néhány szót a szenvedélyéről. Ha nincs jobb ötletünk, dicsérjük meg az iroda bútorait vagy a nyakkendőjét! És ha sikerül közvetlenebbé tenni az első perceket, gördülékenyebben folytatódhat a megbeszélés.
A közvetlen érdeklődéssel pedig nem csak az volt a célunk, hogy barátságosabbá tegyük a beszélgetést, hanem az is, hogy az érdeklődés jelenségét erősítsük: Ha mi érdeklődően fordulunk a leendő ügyfél felé – legyen szó a családjáról vagy akár a hobbijáról –, akkor ő is érdeklődő lesz az irányunkba, pontosabban a kínálatunk irányába. És ez az, ami nekünk igazán fontos!Egy ilyen apró trükkel nagyban megnövelhetjük az üzletkötés valószínűségét. Megteremtettük hát a közvetlenséget és az érdeklődés légkörét, már csak kellő ügyességgel kell osztanunk a lapokat.
Az ilyen módszernek abban rejlik az erőssége, hogy finoman szólva is elrugaszkodik a konzervatív és tradicionális tárgyalástechnikától, s éppen ez a viselkedésforma teheti igazán sikeressé az üzletkötést. Kivételek persze mindig vannak, azt pedig nekünk kell felismernünk! Amennyiben a potenciális ügyfél elzárkózik előlünk, kerüli a közvetlenséget és ragaszkodik a klasszikus merev tárgyalástechnikához, akkor alkalmazkodnunk kell hozzá, és ne próbáljuk meg ráerőltetni a saját viselkedésünket! Tartsuk szem előtt, hogy egy elfoglalt cégvezető a fél életét tárgyalásokkal tölti, számára ez napi rutin és előfordulhat, hogy nem szívesen merészkedik új vizekre.
A közvetlenség hatékonysága
Biztos lehetsz benne, hogy amennyiben belemegy a „játékba”, a közvetlenség újszerűen fog hatni a partnerünkre, és így a kettőtök közötti szimpátia növeli a kompromisszum- avagy megegyezési készséget, ami nem csak a tárgyalás idejére, hanem a tárgyalást követő időszakra nézve is pozitív dolgokat hozhat! Közvetlenebb, gördülékenyebb és gyorsabb lehet a kommunikáció, ami az üzleti világban nagy érték, hiszen az idő pénz.
Azonban dicséreteknek, kedvességnek és a közvetetlenségnek megvan a maga helye és mértéke; ne essünk túlzásokba és figyeljünk oda, mit mondunk! Nagyon kellemetlen félreértéseket eredményezhet ellentétes nemű tárgyalópartnerek esetében a ruházat és a frizura túlzott dicsérete. Arra is figyeljünk, hogy ne domborítsuk ki a partner hiányosságait, ha az úriember erősen kopaszodik, ne kezdjük el a haját dicsérgetni, a molett üzletasszonynál sem érdeklődjünk, melyik konditerembe jár, mitől van ilyen jó alakja.
A közvetlen stílus használata tehát egy roppant hatásosnak ígérkező lehetőség, amely kivételes eredményességre vezethet bennünket, ha hosszútávon ügyesen alkalmazzuk. Mindehhez egy csepp rátermettségre és kicsivel több gyakorlásra lesz szükségünk. Ne felejtsük el, hogy a tárgyalástechnika olyan dolog, amiről nem elég egyszer hallani és olvasni róla egy cikket! Törekednünk kell a fejlődésre és arra, hogy minél eredményesebbé tegyük magunkat!
Sok sikert!
Rácz-Akácosi Attila
Web: motivator.ma
Telefon: 06-20-277-3889
Vállalkozást indítani és vezetni rendkívül kockázatos dolog. A statisztikák azt mutatják, hogy az újonnan alapított vállalkozásoknak még a negyede sem éli meg az ötödik évet.
Magyarországon az induló vállalkozások 60 százaléka három éven belül megszűnik. A kudarc okai sokfélék, de a végleges bukás megelőzhető. Ha a céged még nem dőlt össze (remélem nem), akkor előzd meg az alábbi a tipikus hibákat, hogy vállalkozásod túlélje a kritikus első három...
Sok ember nem szereti a hivatását, vagy azt a munkahelyi légkört, amiben nap mint nap dolgoznia kell. Ez a trend általános: Németországban 2012 óta népbetegségnek számít a kiégés (burn-out), melyben a dolgozók 64 százaléka érintett. Sokan dolgozó már rég felmondott volna, ha nem...